Yazı Detayı
11 Mart 2021 - Perşembe 08:52 Bu yazı 933 kez okundu
 
Tarımsal Ormancılık
Onur Karakaya
Orman Mühendisi
 
 

Dünyadaki nüfus artışı, küresel ekonominin devamlı gelişimi, ihtiyaçların çeşitlenerek artması özellikle doğal kaynaklar üzerindeki baskıları arttırmaktadır. Bu baskılar sonucu ekosistem dengesi bozulmaktadır. Bunun bir sonucu olarak dünyada her yıl milyonlarca hektar orman yok olmakta, özellikle orman yangınları ve toprak kayıpları artmakta, böcek, mantar ve benzeri hastalıklar çoğalmaktadır. Küresel ısınma ve iklim değişikliğinden kaynaklanan olumsuz etkileri önlemede en önemli etmen, ekosistemin bozulmadan sürdürülebilirliğinin sağlanması, bunun içinde ormanların korunması, iyileştirilmesi ve yeni ağaçlandırma alanları ile orman alanlarının genişletilmesi büyük önem arz etmektedir. Bu durum özellikle ülkemiz için son derece önemlidir. Zira coğrafi konum itibariyle ülkemiz hassas ekosistemlerin bulunduğu bir bölgededir.

 

Son dönemlerde ülkemiz orman varlığındaki artış iyimser gibi gözükse de, ormanlık alanlardaki verimin düşük olması ülke kaynaklarının değerlendirilmesi kriterinin özel bir önem gerektirdiğini göstermektedir. Ülkemizdeki odun hammaddesine olan talep artışını mevcut doğal ormanların karşılayamayacağı açıktır. Öyleyse bugün ve gelecekte sürekli artacak olan odun hammaddesi açığının karşılanması için verimsiz ormanların ıslahının yanında, orman olmayan alanların ağaçlandırılması ve özellikle de hızlı gelişen tür ağaçlandırmaları ile plantasyon ormancılığına geçiş sağlanmalıdır. Bunların yanında orman dışı alanlarda yapılacak plantasyon ormancılığı ile tarımsal faaliyetlerin yürütüldüğü alanlarda da araziden maksimum verim alacak şekilde kombine arazi kullanım sistemleri geliştirilmelidir. Zira bütün dünyada olduğu gibi ülkemizde de ormanların yalnız odun değeri ile değil, odun dışı orman ürün ve hizmetleri ile çok yönlü görevleri bakımından ele alınması büyük önem taşımaktadır. Nitekim son dönemlerde yapılan ormancılık çalışmalarında da bu kriterlere göre planlama ve işletmecilik yapıldığı görülmektedir.

 

Gelişmiş ülkeler odun ve odun dışı orman ürünlerine olan gereksinimlerini ekonomilerinden dolayı bir şekilde karşılayabiliyor iken, gelişmekte olan ve gelişmemiş ülkelerin bu çeşit taleplerini karşılaması oldukça zordur. Bu zorluğu ortadan kaldırmak için gelişmiş ülkeler tarafından değişik arazi kullanım sistemleri öngörülerek yerel halkın ekonomik durumunu iyileştirmek ve kendi ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla çeşitli projeler geliştirilmiştir. Bunların başında da aynı araziden çok yönlü yararlanmak, maksimum verimi tek üründe değil de çeşitli ürünlerde olacak şekilde yetiştirme teknikleri gelmektedir. Araziye dayalı yetiştirme teknikleri içerisinde tarım ve orman ürünlerinin aynı alandan aynı zamanda veya birbirini izleyen zamanlarda yetiştirilmesine yönelik çalışmalar tarımsal ormancılık uygulamalarının önemini arttırmıştır.

 

Gelişmekte olan ve gelişmemiş ülkelerde uygulamaya alınan tarımsal ormancılık denemeleri tabana dayandığında, mono kültüre yönelik yetiştirme tekniklerinin eksikliklerini ortadan kaldırmış, bir yandan doğaya uygun, bir yandan aynı alandan daha çok ve çeşitli ürünler elde edilmiş, bir yandan da biyolojik çeşitliliğin korunmasına katkı sağlamıştır. Bu olumlu gelişmelerden sonra bir çok ülke de arazi kullanım sistemlerinde değişikliğe giderek, fonksiyonel anlamda planlamalar yapıp, tarımsal ormancılık uygulamalarını genişletmeye başlamıştır.

 

Çevre ve insan arasındaki karşılıklı ilişki artan nüfusa bağlı olarak gün geçtikçe çevrenin aleyhine işlemektedir. Çevrenin en önemli öğesinin orman olduğu bilinciyle ormanlar, insan ile doğa arasında çok önemli işlevleri üstlenen bir köprüdür. Bu bağlamda sürdürülebilir arazi kullanımında çok önemli bir yere sahip olan tarımsal ormancılık araştırmalarının bilimsel kriterlere göre geliştirilmesi ve uygulamaya aktarılması gerekmektedir. Geliştirilmiş tarımsal ormancılık uygulamaları ile araziden maksimum verim elde edilerek toplamda normal üretimlerden daha fazla ürün, daha fazla çeşitlilik ve daha yüksek kalite sağlanmış olacaktır. Bunun gerçekleştirilebilmesi için de sürdürülebilir arazinin çok iyi etüt edilmesi yani potansiyel verim gücü, uygulanacak tekniklerin tespiti, elde edilecek ürünlerin girdi ve çıktı fiyatlarının bilinmesi ve amacın iyi belirlenerek planlamanın zamanında yapılarak uygulamaya aktarılması gerekmektedir.

 

Ülkemizde arazi kullanımındaki sürdürülebilirliğin önemi yanında çok sayıda ve çeşitte bitki türüne sahip olmamızda önemli bir noktadır. Bitki topluluklarındaki gelişmeler sayesinde bitkilerin çok yönlü yararlanılabilirliği ve değişik ortamlara uyum kabiliyetleri de işimizi kolaylaştırmaktadır. Bugün yayılış alanları dışında pek çok bitki türü çeşitli işlevleri karşılamak amacıyla dikilip yetiştirilmektedir. Arazinin tek amaçlı kullanımlarla yoğunlaştırıldığı günümüzde, toplumun ihtiyaçlarının sürekli karşılanması da zorlaşmaktadır. Ormanlara odun amaçlı bakmanın yanı sıra fonksiyonel amaçlı bakmanın da önemi arttırılmalıdır. Bu bağlamda tarım alanlarına da yalnızca monokültürel üretim amaçlı değil, ekolojik üretim amaçlı da bakmak gerekir. Bunlarında ötesinde son dönemlerde hem tarım hem de ormancılığın ortak kullanımında olan topraktan en yüksek verimin alınmasına dikkat edilmelidir.

 

Tarımsal ormancılık, bir toprak parçasından iki yönlü yararlanma olanaklarının araştırılması, aynı yerden hem orman, hem tarım ürünlerinin elde edilebilmesinin sağlanması olarak özetlenebilir. Arazi kullanımı yönünden en önemli ve yerinde çalışmalar tarımsal ormancılık uygulamaları ile gerçekleştirilebilir. Çünkü tarımsal ormancılık ile ekosistem üzerinde ıslah edici çalışmalar yaparak kırsal kesim insanımızın erozyon, heyelan, kuraklık ve benzeri zararlılardan korunması, estetik bir ortamda tarım, ormancılık ve hayvan ürünlerinden sürekli yararlanması sağlanmış olacaktır. Tarımsal ormancılık uygulamaları ile aynı alandan çok yönlü yararlanacak olan halkın ihtiyaçlarına cevap verilmeye çalışılacak, gelir temin ederek refah seviyesi yükseltilecektir. Ormanlar üzerindeki sosyal baskı azalacak, kişi kendi ihtiyacını kendi üretme yoluna gittiğinden orman kaçakçılığı minimuma inecek, arazi kullanımı düzenli ve planlı olacağından aynı alandan maksimum yarar sağlanacaktır.

 

Bu minvalde Çanakkalemizde de tarımsal ormancılık uygulamaları hususunda bölge halkımızın bilgilendirilmesi ve bölge halkımızın bu yönelime teşvik edilmesi, çok yönlü yararlanma bakımından faydalı olacaktır.

 
 
Etiketler: tarımsal ormancılık, Onur Karakaya, Çanakkale Gazete,
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Beşiktaş
84
89
8
6
26
40
2
Galatasaray
84
80
8
6
26
40
3
Fenerbahçe
82
72
8
7
25
40
4
Trabzonspor
71
50
7
14
19
40
5
Sivasspor
65
54
7
17
16
40
6
Hatayspor
61
62
13
10
17
40
7
Fatih Karagümrük
60
64
12
12
16
40
8
Alanyaspor
60
58
14
9
17
40
9
Gaziantep FK
58
59
12
13
15
40
10
Göztepe
51
59
15
12
13
40
11
Konyaspor
50
49
14
14
12
40
12
Çaykur Rizespor
48
53
16
12
12
40
13
Başakşehir FK
48
43
16
12
12
40
14
Kasımpaşa
46
47
18
10
12
40
15
Yeni Malatyaspor
45
49
15
15
10
40
16
Antalyaspor
44
41
14
17
9
40
17
Kayserispor
41
35
17
14
9
40
18
BB Erzurumspor
40
44
20
10
10
40
19
MKE Ankaragücü
38
46
22
8
10
40
20
Gençlerbirliği
38
44
22
8
10
40
21
Denizlispor
28
38
24
10
6
40
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı