Yazı Detayı
07 Şubat 2021 - Pazar 18:35 Bu yazı 546 kez okundu
 
Çanakkale Ormanlarının Ekonomik Önemi
Onur Karakaya
Orman Mühendisi
 
 

Şüphesiz ki orman ürünleri arz ve talebindeki gelişmelerin tahmin edilmesi, ormancılık politikalarının oluşturulmasında ve stratejilerinin belirlenmesinde yaşamsal bir öneme sahiptir. Nitekim odun hammaddesi arzı gelişmelerine göre, 21’nci yüzyılın önümüzdeki periyotlarında dünyada odun arz açığının büyük boyutlara ulaşacağı tahmin edilmektedir. Zira uzun bir süre dünyanın odun gereksinmesini karşılayan doğal ormanlar, odun talebini istenen düzeyde karşılayabilecek güç ve verimlilikte değildir. Bu nedenle özellikle uluslararası ticarete katılma güçleri sınırlı kalan gelişmekte olan ülkelerin, kendi ulusal çözümlerini üreterek odun üretimine yönelik ağaçlandırma yatırımlarına önem vermesi kaçınılmazdır. Öte yandan ormancılık yatırımlarının gelişmesi, reel üretim sektörünün canlı olduğu istikrarlı bir ortamın varlığına bağlıdır. Ayrıca ormancılığa fon akımını sağlayacak transfer mekanizmalarının oluşması da önemlidir. Oduna dayalı sanayi sektörlerinin odun üretimine yönelik yatırım yapmaları gereklidir. Bu konuda da Tarım ve Orman Bakanlığımız başarılı teşviklerine devam etmelidir.


 

Orman kaynaklarının ve dolayısıyla ormancılık sektörünün odun ve odun dışı ürünler gibi pazarı olan yani fiyatı belirlenebilen faydaları yanında, kırsal-bölge-ülke kalkınması, kaynak aktarımı, altyapı desteği ve kollektif faydalar gibi pazarı bulunmadığı için sosyal ve ekonomik yaşama katkısı tam olarak ölçülemeyen faydaları da bulunmaktadır. Tüm bu faydalar orman kaynaklarının varlığı ile gerçekleşebilen ve bir toplumun sürdürülebilir gelişimi için gerekli unsurlardandır. Günümüzde Türkiye ormancılığının ulusal ekonomiye katkıları, pazarı ve dolayısıyla fiyatı belli olan odun ve odun dışı orman ürünleri üretim miktarına dayalı olarak gayri safi milli hasıla içindeki payına göre değerlendirilmektedir. Oysa ormanların özellikle parasal karşılığı tam olarak ifade edilemeyen diğer faydaları da dikkate alındığında, ormancılık sektörünün Türkiye’nin sürdürülebilir kalkınmasında ve dolayısıyla sosyal ve ekonomik yaşamında, stratejik bir altyapı sektörü olarak çok önemli bir yerinin bulunduğu anlaşılmaktadır.


 

Peki Çanakkale’de ormancılık faaliyetlerinin ve ormanlarımızın Türkiye ekonomisine katkıları nelerdir?


 

Çanakkale Orman Bölge Müdürlüğü çalışmaları da bu minvalde değerlidir. Ormanlarımızdan elde edilen gerek asli gerekse tali ürünlerin planlama, sürdürülebilirlik ve koruma faaliyetlerine büyük bir önem göstermekte ve bu önemin nezdinde ulusal kalkınma açısından Çanakkale ormanlarının Türkiye ekonomisine katkıları olumlu yönde seyretmektedir.

 

Asli orman ürünlerimiz olan tomruk, tel direği, maden direği, sanayi odunu, kağıtlık odun, lif yonga odunu, yakacak odun ve benzeri asli ürünlerin standardizasyon, teslim alma, depolama, pazarlama ve satış işlemlerinin düzenli bir şekilde gerçekleştirilmesini sağlamaktadır.

 

Tali orman ürünlerimizden reçine, kekik, defne yaprağı, çam fıstığı, kestane, ıhlamur, eğrelti otu, mantar ve benzerlerini ise koruma faaliyetleri  ile bölge halkının ihtiyacına sunmakta ve yerel etkilerle ekonomiye fayda sağlamaktadır.

 

Bölgesi ile ilgili işleri mevzuat hükümleri ile Genel Müdürlüğün talimatlarına göre yönetmek, plan, proje ve yıllık programları uygulamak amacı ile bağlı birimlerin faaliyetlerini düzenlemek ve kontrol etmek, bağlı birimler tarafından hazırlanan bütçeleri ve iş programlarını inceledikten sonra Genel Müdürlüğe teklifte bulunmak, orman idaresi, ağaçlandırma, silvikültür ve diğer plan, proje ve raporlar ile her türlü işlere ait keşif evrakını incelemek, yetkisi içinde olanları onaylamak ve uygulanmasını sağlamak, üretim, taşıma ve satış işlerini düzenlemek, takip etmek ve ettirmek, üretim, ağaçlandırma yolları ve yangın şeritleri ile ilgili orman yolları ağının tespitini ve etüt proje yapılmasını sağlamak, Bakanlık Makamınca tespit edilecek usul ve esaslar dâhilinde üretim, ağaçlandırma ve yangın sahaları ile ilgili bu sahalara ulaşılmasını sağlayan işler ile aynı şekilde küçük çaptaki yapım, bakım ve onarım işlerinin yapılmasını sağlamak, Genel Müdürlükçe verilen yetki çerçevesinde İşletme Müdürlükleri arasında Döner Sermaye Bütçe ödeneklerinde aktarmalar yapmak ve bu konuda Genel Müdürlüğe bilgi vermek, hizmetleri ile ilgili olarak Mülki İdare Amirleri, diğer kuruluş ve bölgelerle işbirliğinde bulunmak, Genel Müdürlüğün vereceği benzeri görevleri yapmak gibi yetki, görev ve sorumluluklarını layıkıyla yerine getirmektedir.

 

Velhasıl Kelam; Çanakkalemizin ve ülkemizin kalkınması için, ülke ekonomimize daha çok katkıda bulunmak ve aziz Türk Milletimize daha çok fayda sağlamak için, sağlıklı yarınlar adına müreffeh ve üretim gücü yüksek bir Türkiye için gecesini gündüzüne katan, özverili çalışmaları ile ‘İyi ki bu meslektenim’ dedirten merkezden taşraya tüm Orman Teşkilatı Mensuplarımıza kolaylıklar diliyor, selam ve sevgilerimi iletiyorum.

 
 
Etiketler: Çanakkale, Orman, Onur Karakaya, ekonomi,
Yorumlar
Diğer Yazılar
Yazarlar
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Galatasaray
54
0
5
3
17
25
2
Beşiktaş
51
0
5
3
16
24
3
Fenerbahçe
51
0
6
3
16
25
4
Trabzonspor
48
0
5
6
14
25
5
Hatayspor
42
0
7
6
12
25
6
Alanyaspor
42
0
7
6
12
25
7
Gaziantep FK
39
0
6
9
10
25
8
Fatih Karagümrük
37
0
8
7
10
25
9
Antalyaspor
33
0
6
12
7
25
10
Göztepe
32
0
9
8
8
25
11
Sivasspor
31
0
7
10
7
24
12
Konyaspor
30
0
10
6
8
24
13
Yeni Malatyaspor
30
0
9
9
7
25
14
Kasımpaşa
29
0
12
5
8
25
15
Çaykur Rizespor
27
0
10
9
6
25
16
BB Erzurumspor
25
0
12
7
6
25
17
Kayserispor
25
0
12
7
6
25
18
Başakşehir FK
24
0
13
6
6
25
19
Denizlispor
21
0
14
6
5
25
20
MKE Ankaragücü
20
0
14
5
5
24
21
Gençlerbirliği
20
0
14
5
5
24
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı